Zamykasz oczy, wokół ciebie unosi się wszechobecny zapach kadzidełek, przenosisz się do odległych Indii, krainy pełnej egzotycznych smaków, orientalnych zapachów, mistycyzmu, wszechobecnych bóstw oraz świątyń. To właśnie w takiej scenerii, w Indiach, rozgrywa się akcja gry „Naga Raja”. Twoim zadaniem jest eksploracja nowo odkrytej świątyni, w której w zamierzchłych czasach oddawano cześć potężnym bóstwom.
Naga Raja to gra strategiczna dla dwóch osób w wieku od 9 lat. Wydana przez Wydawnictwo Rebel. W grze przenosimy się do starożytnych Indii, gdzie będziemy eksplorować świątynie. Naszym celem jest odnalezienie ukrytych w świątyni artefaktów. Zasady gry są łatwe. Rozgrywka zajmuje około 30 minut.
Gra spakowana jest w zgrabne, niezbyt wielkie pudełko. Grafiki umieszczone na nim jednoznacznie dają nam do zrozumienia że to właśnie w starożytnej hinduskiej świątyni przyjdzie nam się mierzyć z przeciwnościami losu oraz z naszym przeciwnikiem.
Po otwarciu pudełka jest tylko lepiej. Widać, że wydawca gry nie szczędził na jej wykonaniu. W środku znajdziemy bardzo ładnie zaprojektowaną wypraskę, w której w sposób bardzo przemyślany ulokowane są wszystkie elementy gry.
Do samych elementów gry również nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Starannie wykonane planszetki świątyń wraz z kafelkami symbolizującymi korytarze prezentują się naprawdę dobrze.
Dobre wrażenie pozostawiają również „kolumny przeznaczenia” czyli nagi które są wykonane naprawdę z dobrego materiału i nie mamy tutaj wrażenia, że w ręce trzymamy kawałek tandetnego plastiku.
Gra jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla dwóch graczy. Jest to zarazem zaleta jak i wada tej gry. Nie pogramy w większym gronie, ale w dwie osoby gra się rewelacyjnie.
Zasady gry są łatwe do opanowania już od pierwszych rozgrywek. Sama instrukcja jest krótka i bardzo przyjaźnie napisana. Nawet osoby rozpoczynające przygodę z planszówkami nie powinna mieć problemu z jej zrozumieniem.
Każdy z graczy otrzymuję swoją planszetkę symbolizującą świątynię. Dookoła niej poukrywane są artefakty. Naszym zadaniem jest zdobycie 25 punktów. Kto pierwszy tego dokona wygrywa.
Punkty otrzymujemy właśnie za odkrywanie artefaktów. Ale uwaga, nie wszystkie artefakty mogą przybliżyć nas do zwycięstwa. Niektóre, tzw. przeklęte relikwie mogą pogrzebać nasze starania i zakończyć grę przed zdobyciem przez graczy 25 punktów. Po odsłonięciu trzech takich relikwii przez jednego z graczy gra automatycznie kończy się.
System rozgrywki oparty jest na kartach oraz na kolumnach przeznaczenia, jest to chyba najbardziej charakterystyczny element gry. Kolumny służą trochę jak kostka.
W zależności od użytych kart dobieramy odpowiednia ilość nag, a następnie rzucamy nimi. Następnie rozpatrujemy wynik i porównujemy go z wynikiem drugiego gracza. Ten który zdobędzie większą liczbę oczek wygrywa i zdobywa odpowiedni kafel, który umieszcza na swojej planszy. W ten sposób zbliżamy się do upragnionych artefaktów.
Wyniki rzutu kolumnami przeznaczenia możemy korygować używając kart które mamy. Niektóre karty wpływają na zwiększenie naszego wyniku lub uszczupleniu wyniku przeciwnika, co pozwala nam wygrać pojedynek na nagi. Niektóre karty wprowadzają negatywną interakcję w grze.
Grę można uznać z udaną. Nie jest to na pewno tytuł epicki, o którym będzie bardzo głośno w kręgach graczy, ale jest to solidna planszówka, która może wciągnąć każdego, kto lubi tego typu gry.
Gra na pewno nie jest nudna i jest bardzo regrywalna. Duża tutaj zasługa negatywnej interakcji, która zdecydowanie uatrakcyjnia rozgrywkę.
Do minusów gry na pewno można zaliczyć sporą losowość, którą jednak można niwelować dzięki kartom ze specjalnymi efektami.
Jeśli lubisz gry planszowe i szukasz wciągającego tytułu dla dwóch graczy, o niezbyt skomplikowanych zasadach, to „Naga Raja” jest grą która powinna znaleźć się na twojej półce.