Dziś zabieramy Was do Japonii, gdzie wybierzemy się na najsłynniejszy wulkan i jednocześnie najwyższy szczyt w Japonii – Górę Fudżi. To właśnie o nim jest jedna z najnowszych gier Wydawnictwa Lacerta.
W grze wcielamy się w podróżników, którzy wspinają się na Fudżi. Wybrali Tuż przed osiągnięciem szczytu, czujemy, że ziemia zaczyna się trząść. Z krateru zaczyna wydobywać się lawa! Musimy jak najszybciej się ewakuować. Czy całej grupie podróżników uda się dotrzeć do wioski, zanim dogoni nas gorąca lawa lub padniemy z sił?
Fudżi to gra kooperacyjna, co oznacza, że gracze jednoczą swoje siły, żeby osiągnąć wspólny cel – uciec przed wybuchającym wulkanem. Jeśli którykolwiek z graczy zostanie pochłonięty przez lawę, lub padnie ze zmęczenia – cała ekipa przegrywa. Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku od 10 lat. Rozgrywka trwa od 30 do 60 minut (nasza pierwsza zajęła 15 min i zginęliśmy w lawie).
Celem gry jest ucieczka przed szalejącym wulkanem. Jeśli wszystkim członkom eskapady uda się dotrzeć do miasta, osiągamy zwycięstwo. Każdy gracz wciela się w postać o innych umiejętnościach i mającą do dyspozycji inny ekwipunek.
W grze mamy ciekawy system poruszania się, a cała zabawa polega na turlaniu kostkami. Turlamy 5 lub 6 kostkami, za zasłonką, tak żeby inni nie widzieli wartości na kostkach. Następnie wybieramy sobie kartę krajobrazu, lub miasta na którą chcemy się przemieścić (możemy poruszać się maksymalnie o trzy karty) i oznaczamy znacznikiem celu w swoim kolorze. Jeśli suma oczek na naszych kostkach jest większa niż suma oczek u naszych sąsiadów, to możemy przemieścić swój pionek postaci na wybrany kafelek. Liczą się tylko niektóre wyniki, te które są oznaczone na karcie, na którą się udajemy np. wszystkie czwórki i wszystkie czerwone ścianki lub wszystkie wartości nieparzyste na czerwonych i niebieskich ściankach.
Ucieczka przed szalejącym wulkanem to nie lada wyczyn. Przemieszczając się po kartach planszy nasze postacie męczą się. Jeśli i nasz wynik na kostkach jest najwyższy, uda nam się przemieścić, to sprawdzamy jaka jest różnica sumy naszych oczek, z graczem który miał drugi najwyższy wynik. Różnicę następnie porównujmy z tym co jest na wybranej karcie poziomu trudności (są 4 poziomy trudności). Sprawdzamy czy i w jakim stopniu nasza postać się zmęczyła. Im większa różnica, tym mniej się męczymy. Zmęczenie wpływa na to, że postać rani się, np. złamie rękę (nie może wtedy używać kart ekwipunku) czy skaleczy sobie nogę (traci wtedy na stałe jedną kość). Zbyt duże przemęczenie, może wpłynąć na to, że nasza postać opadnie z sił. Wtedy podróżnik traci życie, a cała ekipa przegrywa grę.
W niektórych rundach możemy ze sobą rozmawiać, w innych jest to zabronione. Jednak nawet jeśli rozmawiamy ze sobą, to nie możemy wprost powiedzieć, co mamy na kościach. Nie możemy zdradzić ani kolorów, ani wartości. System komunikacji jest więc dość specyficzny, ale dobrze zostało to przedstawione w instrukcji. Możemy się komunikować, ale nie możemy mówić wszystkiego wprost. Dzięki takiemu rozwiązaniu w grze nie mamy osoby, która jest liderem i mówi innym co mają robić.
Pełną instrukcję można ściągnąć ze strony Wydawnictwa Lacerta
Instrukcja jest zrozumiała, dobrze się ją czyta i pozwala na szybkie przyswojenie zasad. Już po pierwszym jej przeczytaniu wiemy jak grać i podczas rozgrywki tylko sporadycznie do niej zaglądamy. Głównie po to, by przypomnieć sobie znaczenie niektórych symboli, oraz przeczytać opisy kart ekwipunku i umiejętności.
Fudżi należy do gier niezwykle grywalnych. Nie dość, że mamy tu aż 7 scenariuszów z różnymi schematami ułożenia kafli krajobrazu i wioski, to w każdym scenariuszu planszę główną układa się w sposób losowy. Losowy układ planszy sprawia, że każda rozgrywka jest inna. Małe są szanse, że dwa razy wylosujemy dokładnie taki sam układ kafli.
W grze cały czas towarzyszą nam duże emocje – czy uda nam się uciec, zanim dogoni nas lawa? Tym bardziej, że nie do końca mamy wpływ na to co dzieje się na planszy. Rzucanie kostkami wiąże się mimo wszystko z dużą dawką losowości. Nie da się tu zaplanować kilku ruchów do przodu. Decyzje trzeba podejmować na bieżąco, konsultując się z pozostałymi członkami ekipy.
Gra Fudżi to ciekawy tytuł o oryginalnej mechanice, dla początkujących i średniozaawansowanych graczy. Zapewnia sporą dawkę emocji i dobrej zabawy.
Plusy:
Minusy: