Dziś w kolejnym wpisie o grach planszowych, razem z Wydawnictwem Lacerta, zabieramy Was do jednego z największych stanów USA- Montany. Przenosimy się w czasie, do XIX wieku, kiedy to zaczynają pojawiać się w Montanie pierwsze osady. Naturalne dobra tylko czekają na wydobycie. Cennych zasobów jest sporo, jednak nie wystarczą one dla wszystkich, którzy przybyli tu z nadzieją na lepszą przyszłość.
W grze Montana od Wydawnictwa Lacerta wcielamy się w poszukiwaczy, którzy przybyli do tytułowej Montany z nadzieją na lepszą przyszłość. Zatrudniamy pracowników w kamieniołomach, w kopalni na farmie oraz przy uprawach. Pomogą oni zebrać cenne dobra, które przydadzą się do zakładania nowych osad w coraz odleglejszych zakątkach Montany.
Montana to ekonomiczna gra planszowa dla 2-4 osób w wieku od 10 lat, oparta na mechanice worker placement. Rozgrywka nie jest długa i zajmuje około 30-45 minut. Reguły gry są proste i zostały w przystępny sposób opisane na 7 stronach instrukcji. Montana to gra euro, jednak nieco nietypowa, bo nie zbieramy tu punktów zwycięstwa. Gra ma charakter wyścigu. Zwycięża gracz, który jako pierwszy zbuduje wszystkie swoje osady.
Montana to gra wyścig. Wygrywa ten, kto pierwszy założy wszystkie osady.
Z odpowiedniej liczby losowo wybranych kafli układamy planszę terenu. W dowolnie wybranym miejscu układamy żeton początkowy – to miejsce, od którego zaczynamy budowę osad. Na planszy terenu na oznaczonych kaflach układamy znaczniki bydła oraz menażki.
Na środku stołu układamy planszę akcji oraz koło zatrudnienia, które posłuży do losowania rodzaju robotników. Obok planszy układamy też wszystkie dostępne znaczniki robotników w 4 kolorach oraz monety, a także odpowiednią dla liczby graczy ilość znaczników dóbr.
Każdy gracz otrzymuje planszę, pionek gracza oraz odpowiednią dla liczby graczy ilość żetonów osad w wybranym kolorze. Dodatkowo na start każdy gracz otrzymuje 1 znacznik bydła i po 1 znaczniku z każdego rodzaju dóbr, a także 2 robotników oraz monety.
W grze Montana jest bardzo wiele elementów, w związku z czym rozłożenie gry na stół chwilkę zajmuje. My zazwyczaj gramy w dwójkę, więc żeby przyspieszyć proces rozkładania gry, w osobne woreczki strunowe włożyliśmy elementy, które wykorzystujemy w grze. Te nieużywane wylądowały w osobnym woreczku.
Gra składa się z tur, w których każdy z graczy może wykonać jedną z trzech akcji:
Zatrudnienie. W celu zatrudnienia robotników, pstrykamy palcem we wskazówkę na kole zatrudnienia. Pole na którym zatrzyma się wskazówka przedstawia 2 rodzaje robotników, których otrzymamy. Raz w rundzie możemy pozyskać dodatkowych robotników – płacąc zbożem przesuwamy wskazówkę o 1 pole. W ten sposób możemy ją przesunąć nawet o 7 pól.
Praca. Wysyłamy swoich robotników do miasta, do pracy w banku, kopalni, kamieniołomie, przy uprawie oraz na farmie. W zamian otrzymujemy określone dobra lub monety. Na planszy akcji kładziemy tylu robotników i w takim kolorze ilu jest narysowanych na planszy. W zamian otrzymujemy odpowiednią ilość dóbr lub monet.
Budowa. Płacimy odpowiednią ilość dóbr i budujemy nowe osady na planszy terenu. Osad nie można budować gdzie się chce – muszą graniczyć z istniejącymi już osadami. W jednej turze możemy wybudować maksymalnie 3 osady.
Podczas budowy możemy skorzystać też z kilku bonusów:
Handel bydłem – jest to dodatkowa akcja, którą możemy wykonać w dowolnym momencie. Bydło możemy zamienić na wybrane dobro, 3 monety lub robotnika wybranego rodzaju.
Gra kończy się w momencie, gdy jeden z graczy zbuduje wszystkie swoje osady.
Pełną instrukcje można pobrać ze strony Wydawnictwa Lacerta. http://www.lacerta.pl/index.php/nasze-gry/montana
Gra jest bardzo ładnie i solidnie wykonana. Po otwarciu pudełka naszym oczom ukazuje się cała masa drewna! Początkowo ta ilość może przytłaczać, wydaje się bowiem, że mamy do czynienia z grą cięższego kalibru. W rzeczywistości Montana okazuje się być lekkim i przyjemnym tytułem.
Szkoda, że producent nie zadbał o to byśmy mogli trzymać te wszystkie drewniane znaczniki w ładzie i porządku. Przy takiej ilości elementów wypraska byłaby by mile widziana.
W grze mamy 3 rodzaje plansz – planszę akcji, plansze graczy i planszę terenu. Ta ostatnia jest modularna, co oznacza, że w każdej rozgrywce układamy ją z losowo dobranych kafli. Sprawia to, że każda rozgrywka jest trochę inna, co pozytywnie wpływa na regrywalność.
Na planszach bardzo dobrze oznaczono graficznie jakie akcje możemy wykonać. W zasadzie nie musimy wracać do instrukcji w trakcie rozgrywki, bo wszystko w czytelny i zrozumiały sposób oznaczone jest w sposób graficzny.
Ciekawym elementem gry jest koło zatrudnienia. Pstrykając wskazówkę palcem losujemy kolor robotników, których pozyskamy. Z jednej strony wprowadza ono pewien element losowości, z drugiej jednak możemy tę losowość częściowo wyeliminować, i płacąc zbożem, aby uzyskać pożądanych robotników.
Montana to naszym zdaniem dobry tytuł na początek przygód z planszówkami. Reguły są proste, rozgrywka niezbyt długa, a szata graficzna cieszy oko, co może dodatkowo zachęcić do gry. Jednak dla bardziej zaawansowanych graczy Montana może jednak okazać się zbyt prosta.
Plusy:
Minusy: