Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam kolejną ciekawą grę planszową, z podróżniczym motywem w tle – Piraci 7 mórz.
Piraci 7 mórz, to bardzo ciekawa przygodowa gra rodzinna. W grze wcielamy się w rolę piratów i wypływamy na 7 mórz w poszukiwaniu przygody i cennych łupów. Zbieramy flotę, napadamy na inne statki i łupimy je z cennych dóbr, takich jak kawa, rum czy owoce. Gdy dobijemy do portu możemy sprzedać wartościowe łupy, w zamian za które otrzymujemy skrzynie pełne złota.
Gra przeznaczona jest dla 2-4 osób w wieku od 9 lat. Rozgrywka według informacji na pudełku trwa około 60 minut, jednak w praktyce, często trochę dłużej.
Na uwagę zasługuje wykonanie gry – całość jest pięknie ilustrowana (mamy słabość do takich gier! Spójrzcie zresztą na ostatnią recenzję gry Domek – w to chce się grać, od pierwszego spojrzenia!) i schowana do metalowego pudełka, które wykorzystywane jest w trakcie rozgrywki. Jedna część pudełka zamienia się w morze, na którym odbywają się walki statków (za statki służą kostki do gry). Na spodzie pudełka znajduje się z kolei plansza pomocnicza, z torem punktacji. Wypraska mogłaby być lepiej dostosowana, bo elementy gry mieszczą się w nim na styk.
Wbrew pozorom po pierwszym przeczytaniu instrukcji, reguły gry są bardzo proste. Początkowo wydawały nam się zawiłe, ze względu na sporą liczbę postaci do wyboru, z których każdy wykonuje inny ruch. Jednak wszystko się wyjaśnia w trakcie pierwszej rozgrywki. Pod koniec pierwszej gry wiemy już która postać odpowiada za jaki ruch i jakie ma przywileje.
My wydrukowaliśmy sobie drugi egzemplarz instrukcji, tak żeby każde z nas mogło mieć dostęp do opisu postaci, rytuałów i klątw. Na początku bardzo ułatwiło nam to rozgrywkę (szczególnie tę pierwszą, bo w kolejnych już coraz rzadziej sięga się do instrukcji).
W grze występuje bardzo ciekawy mechanizm walk na morzu. W statki wcielają się sześciokątne kostki. Walka polega na rzucie kostkami na planszy morza, które znajduje się w blaszanym pudełku. Walczą ze sobą statek korsarza i kupca, które znajdują się najbliżej siebie. Ten statek, który ma większą siłę wygrywa. W przypadku zrównania sił, oba statki toną.
Jeśli mamy problem z określeniem, które statki znajdują się najbliżej siebie i walczą ze sobą, używamy załączonej do gry linijki.
W grze w każdej rundzie wykonujemy tylko 2 ruchy:
Do wyboru mamy następujące postacie:
Kiedy tylko jeden gracz wybrał daną postać, to korzysta z przypisanych do tej postaci przywilejów, np. kartograf zamiast jednej karty przygód, dostaje dwie.
Niektóre postacie – Cieśla okrętowy, Gubernator, Kupiec i Kartograf, dają nam możliwość odprawienia rytuałów, za które płacimy odpowiednią liczbę zdobytych wcześniej yin-yangów. W zamian możemy sprawić, że część z naszych statków będzie niezatapialna, albo będą miały powiększoną ładowność. Możemy też wynegocjować lepsze ceny na złupione dobra.
Kiedy jeden z graczy spośród kart przygód wyciągnie kartę ostatniej rundy, gracze mają jeszcze 3 rundy, po czym gra się kończy. Następuje moment sprzedaży posiadanych dóbr, a następnie podliczenia punktów (dodatnich i ujemnych). Wygrywa ten, kto uzbierał najwięcej punktów zwycięstwa, czyli skrzyń.
Reguły gry zostały bardziej szczegółowo przedstawione na tym filmie.
Instrukcję można pobrać ze strony Wydawnictwa Rebel.
Piraci 7 mórz, to lekka i przyjemna gra przygodowa. Nie jest to typowo mózgożerna ciężka gra strategiczna, czy ekonomiczna, w której ruchy trzeba planować z dużym wyprzedzeniem. W grze dużo zależy od tego co wypadnie na kostkach, oraz jakie karty wyciągniemy.
[vc_message message_box_color=”turquoise”]Więcej recenzji ciekawych gier planszowych znajdziesz TU.[/vc_message]