Dziś zabieramy Was w podróż do Portugalii, gdzie będziemy układać mozaiki z płytek Gra Azul od Wydawnictwa Lacerta, bo o niej mowa, to hit wśród gier w ostatnich czasach. Co jest takiego fenomenalnego w grze o układaniu płytek?
Tak, dobrze przeczytałeś. Azul to gra o układaniu płytek. Azul po portugalsku oznacza kolor niebieski. Azulejos to biało-niebieskie ceramiczne płytki, które największą popularnością cieszyły się w Portugalii. I właśnie o tym jest ta gra. W grze wcielamy się w artystów układających mozaiki na ścianie pałacu królewskiego w Evorze.
Azul to logiczna gra familijna dla 2-4 osób od 8 lat. Rozgrywka zajmuje około 30-45 minut. Zasady są banalnie proste. Dobrze przedstawiono je w instrukcji, która mieści się na zaledwie 6 stronach.
W grze Azul musimy dobrze przemyśleć układ mozaiki, tak żeby stworzyć najpiękniejszą i zdobyć jak najwięcej punktów. Dobierać i układać płytki należy z niezwykłą starannością, tak by nie spadły ze ściany na podłogę. Wtedy bowiem potłuką się i przynoszą graczowi ujemne punkty.
Nasze pierwsze wrażenie do otwarciu pudełka jest bardzo pozytywne. W środku znajdujemy 100 pięknie zdobionych, kolorowych płytek. I to właśnie one robią największe wrażenie. Płytki trzymamy w dedykowanym do gry, pięknym lnianym woreczku. Na plus zasługuje także praktyczna wypraska. Pozwala ona trzymać wszystkie elementy gry w ładzie i porządku. Jednym słowem, jeśli chodzi o jakość wykonania, to nie ma się do czego doczepić. Wszystko jest tak ładne, że aż chce się grać. I choć może nie jest to w grze najważniejsze, ale po przyciągające oko gry sięga się chętniej i gra z ogromną przyjemnością.
Zasady gry są banalnie proste. Już po pierwszym przeczytaniu instrukcji wiemy o co chodzi i w mig zasiadamy do pierwszej rozgrywki. Mimo to, w grze trzeba się sporo nagłówkować w drodze do zwycięstwa. I to jest właśnie w Azul genialne – proste zasady, które da się wytłumaczyć w 5 minut i ogromne możliwości kombinowania. Bardzo dobrze gra się w dwie osoby.
Bardzo podoba nam się pomysł na grę, ta cała historia z układaniem płytek w portugalskim pałacu. A można by po prostu układać abstrakcyjne wzorki. Bo generalnie o to w grze chodzi. Ale mamy tu dopisaną całą historię azulejos i to jest naprawdę świetny pomysł. Może nie tworzy nie wiadomo jakiego klimatu, bo rzeczywiście klimat w takich grach jest ciężko wyczuwalny, ale choć trochę go nadaje.
Na początku gry każdy gracz otrzymuje swoją planszę, na której znajdują się:
Na środku stołu układa się okrągłe żetony warsztaty dostawców. Na każdym warsztacie układa się losowo wyciągnięte z woreczka po 4 płytki azulejos.
Jeden z graczy otrzymuje znacznik pierwszego gracza. Na początku nowej rundy kładzie go na środku pola gry, które znajduje się pomiędzy warsztatami dostawców.
Gra Azul trwa kilka rund, z których każda składa się z trzech faz.
W tej fazie wybieramy płytki, które będziemy układać na swojej planszy.
Zabieramy zawsze wszystkie płytki w tym samym kolorze:
lub
Następnie płytki układamy płytki na swojej planszy na jednej z 5 linii wzorów. W jednej linii mogą znaleźć się tylko płytki w jednym kolorze. Płytki, które się nie mieszczą, spadają na podłogę, dając później ujemne punkty.
W tej fazie przesuwamy po jednej płytce z każdej uzupełnionej linii wzorów na ścianę, tworząc mozaikę. Pozostałe płytki z uzupełnionych linii wzorów, które nie trafiły na ścianę zdejmujemy z planszy. Z kolei płytki ułożone na liniach, które nie zostały ukończone, zostają tam do następnej rundy.
Punkty otrzymuje się natychmiast po dołożeniu płytki na ścianę. Jeśli położona na ścianę płytka nie styka się z innymi płytkami w pionie lub poziomie , otrzymujemy 1 punkt.
Jeśli dosunięta na ścianę płytka styka się z innymi, dostajemy tyle punktów, ile płytek do siebie przylega. Liczymy zarówno w pionie jak i poziomie. Punkty zaznaczamy od razu na torze punktacji. Odejmujemy punkty za płytki i znacznik pierwszego gracza, które znajdują się na podłodze.
Gra kończy się, kiedy jeden z graczy zapełni poziomy rząd na swojej ścianie pięcioma płytkami.
Na koniec gry dostaje się punkty bonusowe za:
Wiele elementów, za które otrzymujemy punkty i punkty dodatkowe, sprawia że w grze Azul musimy trochę pogimnastykować umysł, żeby osiągnąć jak najlepszy wynik.
Azul to świetna gra, która szybko nam się nie znudzi. Lubimy do niej wracać. Zasady są łatwe, ale trzeba w niej się sporo nagłówkować, żeby osiągnąć zwycięstwo. Idealnie nadaje się dla początkujących graczy, bo reguły łapie się w mig. Do grania w większym gronie zachęca też krótki czas rozgrywki. Można ją wyjąć na chwilę, nie trzeba poświęcać na grę całego wieczoru. Fajnie działa w dwie osoby (a w takim składzie gramy najczęściej). Losowanie z woreczka płytek, które umieszczane są w warsztatach dostawców sprawia, że gra cechuje się też dużą regrywalnością. Za każdym razem mamy do wyboru inne płytki i musimy dostosować do nich swoja strategię.
Więcej informacji o grze oraz instrukcję znajdziecie na stronie Wydawnictwa Lacerta
Grę możecie kupić TU
[vc_message message_box_color=”turquoise”]Więcej recenzji ciekawych gier planszowych znajdziesz TU.[/vc_message]