Co robimy gdy nie podróżujemy? O tym, że uwielbiamy grać w planszówki, już wiecie. Drugą naszą rodzinną pasją, w której już od pierwszych dni życia uczestniczy też Emi, jest czytanie! Przy czym Emi tutaj nas przebija. Ona mogłaby siedzieć w książkach całymi dniami! No może z przerwą na jedzenie, basen, wyjazdy i spacery, najlepiej połączone w wizytą na placu zabaw.
Zabawki mogłyby nie istnieć. Co innego z książkami. Te muszą być! Pozycja obowiązkowa każdego dnia to PUCIO. Emi uwielbia przygody tego małego chłopca i Jego rodziny. Moglibyśmy Jej to czytać bez przerwy. Jak przeczytamy jedną część to podaje następną. Później czyta sama. I tak pół dnia mija 🙂
Znacie Pucia? Jeśli jeszcze nie, to koniecznie się z nim zapoznajcie – dzieci go uwielbiają
Rozpoczynamy dziś nową serię wpisów na blogu, która będzie przeplatała się z wpisami podróżniczymi – o ciekawych książkach zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba.
Seria książek o przesympatycznym Puciu wydanych przez Naszą Księgarnię, opisują przygody chłopca i Jego rodziny. Do tej pory ukazały się cztery części:
Niedawno, do oferty wydawniczej Naszej Księgarni dołączyły też puzzle z Puciem.
Książki napisane są przez logopedę i zachęcają dzieci do nauki mówienia. Książki napisane są bardzo prostym językiem, odpowiednim do możliwości dziecka na danym etapie rozwoju. Pucio rośnie bowiem razem z dzieckiem i w każdej kolejnej części poziom językowy historyjek o przygodach Pucia jest bardziej zaawansowany. Pierwszą część
Pucia czytamy z Emi prawie od urodzenia i bardzo szybko zaczęła wykazywać nią zainteresowanie. Po paru miesiącach kupiliśmy kolejną, gdzie zdania są już trochę bardziej rozbudowane. Początkowo jednak Emi w ogóle nie wykazywała nią zainteresowania. Odłożyliśmy ją więc na półkę i wróciliśmy kiedy skończyła rok. Zainteresowanie zdecydowanie wzrosło. Chce ją czytać codziennie, pokazuje na obrazkach słowa, które rozumie, próbuje powtarzać niektóre wyrazy. Póki co jest jednak za mała na kolejne części, więc czekają cierpliwie na swoją kolej.
Na początku każdej książki znajduje się słowo wstępu od Autorki z poradami dla rodziców jak korzystać z książki, aby wspierać rozwój mowy dziecka. Na ostatnich stronach znajdują się ilustracje, na których możemy razem z dzieckiem ćwiczyć mowę.
To pierwsza część przygód Pucia. Książka skierowana jest do najmłodszych dzieci i napisana jest bardzo prostym językiem. Skupia się przede wszystkim na wyrażeniach dźwiękonaśladowczych. Zachęca dziecko do powtarzania dźwięków, które pojawiają się w historyjkach o przygodach Pucia. W książce towarzyszymy Puciowi i jego rodzinie w przygodach w domu, w mieście, w parku, lesie czy podczas wycieczki do dziadków na wieś. Nam towarzyszyła od pierwszych miesięcy życia Emi.
Z drugą częścią Pucia, dziecko uczy się wymawiać pierwszych słów. Książka skupia się na pierwszych słowach typowych dla rozwoju mowy dziecka oraz konstruowaniu prostych zdań. Idealnie nadaje się już dla rocznych dzieci. Na każdej stronie wyodrębniono też ilustracje pojedynczych przedmiotów i czynności wraz z podpisem. Zadając proste pytania: co to? Kto to? Co robi? nie tylko ćwiczymy mowę, ale także (u młodszych dzieci) rozumienie znaczenia obrazków. Emi ma teraz 15 miesięcy i niektóre wyrazy próbuje już powtarzać. Bawimy się też tak, że zadajemy jej pytanie, np. gdzie jest banan, a ona pokazuje go na obrazku.
W drugiej części przygód Pucia, spędzamy z Puciem i jego rodzinką cały dzień – od pobudki, do pójścia spać. Towarzyszymy mu w trakcie przygotowań i drogi do przedszkola, uczestniczymy w imprezie urodzinowej i podczas wycieczki na basen. Wieczorem razem się myjemy i idziemy spać.
W trzeciej części Pucia zarówno ilustracje jak i zdania stają się coraz bardziej złożone. Książka wzbogaca zasób słownictwa dziecka oraz uczy mowy zdaniowej, a także stosowania podstawowych zasad gramatyki, jak odmiana rzeczowników i czasowników. Wprowadzona zostaje także liczba mnoga.
W tej części rodzinka Pucia udaje się na wycieczkę w góry. Dzieci z niecierpliwością wyczekują, aż spadnie śnieg. Oddają się śnieżnym szaleństwom – jeżdżą na sankach, rzucają śnieżkami, lepią bałwana. Wycieczka pechowo kończy się dla taty, który zjeżdżając na nartach, łamie nogę. Książka przeznaczona jest dla dzieci od około 2-go roku życia.
Trzecia część ćwiczy prawidłowe wymawianie głosek. Przeznaczona jest dla dzieci od 3 lat. Teksty są znacznie dłuższe i bardziej złożone, niż w poprzednich częściach. Na końcu książki znajduje się zestaw zabaw ćwiczących narządy artykulacyjne.
W tej części Pucio wraz z rodziną wybierają się na wakacje na Kaszuby. Śpią w namiocie nad jeziorem, jeżdżą na wycieczki rowerowe, zbierają grzyby i jagody w lesie. Wybierają się też nad morze, gdzie bawią się w piasku, jedzą lody i gofry, a także wypływają w rejs statkiem.
[vc_message message_box_color=”turquoise”]Więcej recenzji ciekawych książek dla dzieci znajdziesz TU.[/vc_message]