Złapaliśmy bakcyla na zwiedzanie naszej rodzimej Wielkopolski. Z każdym wyjazdem wkręcamy się coraz bardziej i mamy ochotę poznawać coraz to nowe miejsca. Pomyśleć, że o wielu ciekawych miejscach w Wielkopolsce jeszcze do niedawna nie mieliśmy pojęcia – np. polach lawendy rosnących w Wielkopolsce, śródlądowych wydmach porośniętych wrzosami, czy Pyzdrach, które do tej pory kojarzyliśmy tylko z produkcją sadowniczą. A tu okazuje się, że tyle niesamowitych miejsc, atrakcji mamy na wyciągnięcie ręki! Miastem, które ostatnio zwiedziliśmy był Kalisz, atrakcje godne polecenia to m.in. rynek, spacer po parku miejskim i spróbowanie oryginalnych kaliskich andrutów. Ale to tylko część atrakcji, jakie ma nam do zaoferowania drugie po Poznaniu największe miasto w Wielkopolsce.
Kalisz – atrakcje dla miłośników zabytków
Główny Rynek
Wycieczkę po Kaliszu rozpoczynamy na Głównym Rynku. W jego centralnym punkcie, otoczony zabytkowymi kamienicami, znajduje się ratusz. Na wieży ratuszowej powstał punkt widokowy, gdzie z wysokości 50 metrów możemy podziwiać panoramę miasta (podczas naszej wizyty w Kaliszu niestety wieża była w remoncie). Po pierwszej wojnie światowej śródmieście Kalisza, w tym Główny Rynek zostały doszczętnie zniszczone. Obecny ratusz, to trzecia budowla w tym miejscu, gdyż dwa poprzednie spłonęły.
Odnowiony rynek z kwietnikami dookoła, kusi licznymi knajpkami i kawiarniami. Warto tu usiąść na chwilę i zrelaksować się.
Najważniejsze zabytki Kalisza znajdują się w bliskim sąsiedztwie Rynku i wszystkie możemy zwiedzić pieszo. Z rynku widać m.in. Katedrę św. Mikołaja, a niedaleko znajduje Sanktuarium św. Józefa i Park Miejski – czyli najbardziej charakterystyczne punkty w mieście.
Dawny pałac gubernatora
To jeden z najbardziej reprezentatywnych budynków w mieście. Jest usytuowany zaraz obok celu wielu pielgrzymek – Sanktuarium Św. Józefa. Obecnie jest to siedziba Starostwa Powiatowego i Delegatura Urzędu Wojewódzkiego.
Baszta Dorotka
W Kaliszu zachował się fragment średniowiecznych murów miejskich, liczących niegdyś 1600m, oraz półokrągła baszta z otworami strzelniczymi. Zachowany fragment liczy około 300 m. Jedna z legend opowiada o Dorotce, córce starosty zamku kaliskiego i zakochanym w niej ubogim szewczyku. Rozgniewany ojciec kazał zamurować córkę żywcem w jednej z baszt – stąd jej obecna potoczna nazwa. Później baszta miała pełnić rolę więzienia dla kobiet trudniących się prostytucją, które nazywano Dorotkami.
Most kamienny
Będąc w Kaliszu koniecznie przekrocz rzekę Prosnę najstarszym mostem w mieście. Zbudowany został w 1825 roku, a do jego budowy na dno rzeki wbito ponad 100 pali dębowych.
Ławeczka kaliskiego podróżnika
Tuż obok mostu niedawno stanęła Ławeczka Stefana Szolca-Rogozińskiego – znanego kaliskiego podróżnika, organizatora pierwszej polskiej wyprawy badawczej do Afryki, która odbyła się w 1882 roku.
Fabryka fortepianów Fibigera
Czy wiecie że w Kaliszu, przez ponad 130 lat istniała fabryka fortepianów? Zakład produkujący fortepiany i pianina przetrwał obie wojny światowe, jednak upadł w 2007 roku. Budynek dawnej fabryki fortepianów został wpisany na listę zabytków. Obecnie został odrestaurowany i jest przerabiany na nowoczesny kompleks kongresowo-hotelowy.
Kalisz – atrakcje dla miłośników zabytków sakralnych.
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Sanktuarium św. Józefa
Kalisz to także cel wielu pielgrzymek, które kierują się głównie do Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Sanktuarium św. Józefa. W kaplicy sanktuarium znajduje się Cudowny Obraz Świętej Rodziny, któremu przypisuje się wiele uzdrowień. Sanktuarium udostępnia też do zwiedzania skarbiec, gdzie można zobaczyć m.in. zabytkowe szaty liturgiczne, czy kielichy mszalne.
Katedra pw. Św. Mikołaja Biskupa
Spacerując po centrum Kalisza nie sposób nie zauważyć smukłej wieży Katedry św. Mikołaja Biskupa. Katedra wzniesiona została w XIII w. Przez lata przebudowywana, obecnie posiada kaplice w stylu neogotyckim. Obiekt ten jest stosunkowo młodą katedrą, ponieważ jego rangę ustanowił dopiero w 1992 r papież. W kościele tym chrzczony był Adam Asnyk, a Maria Konopnicka zawarła związek małżeński.
Znajdź nocleg w Kaliszu
Apartamenty Babina
- apartamenty 2-4 osobowe
- przystępne ceny
- świetna lokalizacja blisko centrum
Lux Apart Kalisz Złota
- luksusowy, klimatyzowany apartament dwupoziomowy
- pożony blisko centrum
- bezpłatny parking
Kalisz – atrakcje dla miłośników przyrody
Park Miejski
Obowiązkowym punktem na mapie Kalisza jest Park Miejski. Położony jest w samym sercu miasta i rozciąga się na obszarze ponad 20 ha. Jest to najstarszy park miejski w Polsce. Założony ponad 200 lat temu, był wielokrotnie przebudowywany, zanim osiągnięto obecną jego formę. Spacer wśród majestatycznych drzew pozwala oderwać się od miejskiego zgiełku i stanowi świetny przerywnik podczas zwiedzania innych atrakcji Kalisza. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych ogrodów publicznych w Polsce, dlatego koniecznie trzeba tam wstąpić chociaż na chwilę. Szczególnie jesienią wygląda przepięknie – wśród złocistej scenerii spadających liści.
Kalisz – atrakcje dla łasuchów i miłośników regionalnych smaków
Andruty Kaliskie
Będąc w Kaliszu koniecznie należy spróbować największego i najbardziej znanego przysmaku tego miasta czyli popularnych Andrutów Kaliskich. Andruty to okrągłe, cienkie wafle o delikatnie słodkim smaku. Początki powstania tradycji ich wypiekania sięgają XIX w. Kiedyś w Kaliszu prawie każdy posiadał swoje „żelazko” do wypiekania andrutów, które później sprzedawano na ulicach Kalisza.
Narodziła się nawet tradycja sprzedawania andrutów przed cmentarzami w Kaliszu 1 listopada we Wszystkich Świętych, . Tradycja ta przetrwała i do dnia dzisiejszego rodziny, które idą na kaliskie cmentarze mogą uraczyć się pysznym andrutem.
Mieliśmy przyjemność gościć w niewielkim zakładzie produkującym oryginalne Andruty Kaliskie, mieszczącym się przy ulicy Kopernika 15/1. Istnieją tylko dwa zakłady produkujące oryginalne andruty, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Firma którą odwiedziliśmy działa nieprzerwanie od 1960 r. Produkcja tutaj odbywa się w sposób tradycyjny, praktycznie ręczny bez użycia nowoczesnych maszyn. Na miejscu znajduje się także sklepik, w którym możemy kupić pyszne świeżutkie andruty.
Tekst powstał przy współpracy z Wielkopolską Organizacją Turystyczną